IX Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

Znana jest już data IX Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, który co roku przyciąga zarówno pasjonatów historii, jak i artystów: filmowców, radiowców, muzyków, plastyków, autorów i wydawców książek. Tegoroczną myślą przewodnią festiwalu, który odbędzie się w dniach 27-30 wrzesnia, będzie hasło Janusza Krupskiego „Wolna Polska w wolnym świecie” .
Festiwal NNW to największe wydarzenie kulturalne poświęcone tematyce Żołnierzy Wyklętych oraz polskiej historii w latach 1939-1989. Przez 4 dni przewodnikami po nieopowiedzianych dotąd historiach są uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń.
Tegoroczny festiwal oprócz opowieści o polskiej historii najnowszej wzbogacony zostanie o bliźniacze pochodzące z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Ponadto nowością będą projekcje światowego kina fabularnego, zaś do Pitching Forum filmów dokumentalnych, dołączy forum filmów fabularnych.
Pamiętając o najważniejszej idei festiwalu, staramy się naszych widzów ciągle zaskakiwać. Festiwal to miejsce dialogu i inspiracji twórców. W Gdyni prezentujemy najwyższej jakości wypowiedzi artystyczne osadzone w polskiej historii najnowszej. Chcemy też wyznaczać kierunki promocji polskiego kina i sztuki, odwołującej się do historycznego dziedzictwa. – mówi Arkadiusz Gołębiewski, organizator festiwalu.
Jak w poprzednich latach wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi NNW będzie projekt Młodzi dla Historii. Młodzi filmowcy, projektanci oraz aktorzy po raz kolejny przywiozą do Gdyni odkryte przez siebie historie własnych rodzin i lokalnych społeczności. MDH to także warsztaty twórcze – przestrzeń, w której młodość i pasja spotyka się z dojrzałością i doświadczeniem zawodowych twórców.
Do 3 lipca twórcy, producenci, szkoły filmowe, redakcje TV, radiowe oraz dystrybutorzy mogą zgłaszać filmy, dokumenty radiowe, stylizacje modowe i sztuki teatralne do konkursów oraz do udziału w festiwalu. W składzie oficjalnego programu festiwalu znajdą się konkursy:

Konkurs Główny, gdzie twórcy będą walczyć o nagrodę Złotego Opornika, Nagrodę im. Janusza Krupskiego oraz Nagrodę Dyrektora Festiwalu,
Konkurs na Dokument Radiowy,

oraz konkursy projektu Młodzi dla Historii:

Konkurs Filmowy, gdzie młodzi twórcy walczą o nagrodę Anioła Wolności,
Konkurs Teatralny,
Konkurs na Stylizację Modową.

Szczegóły: www.festiwalnnw.pl
IX Festiwal Filmowy NNW
27 - 30 września
Gdyńskie Centrum Filmowe
plac Grunwaldzki 2

„Tym którzy odważnie realizują marzenia”
Napisy na gdyńskim PPNT zmienią opiekuna
„Mały Książę” na 60. urodziny szkoły
Zobacz niezwykłe portrety #zGdyni
Konsultacje społeczne na Dąbrowie rozpoczęte