Nowe szlaki do odkrycia w Marszewie

W Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie powstaną dwie nowe ścieżki edukacyjne. Stanowić będą element rozbudowy ogrodu w części leśnej. Prócz nowych ścieżek planowane jest zbudowanie niewielkiego teatru leśnego, a także domków na drzewie. Pierwsza z tras nosić będzie nazwę „Szlakiem w korzeniach drzew”, druga zaś „Szlakiem Alicji w zaczarowanym lesie”. Szlak w korzeniach drzew jest zaplanowany jako ścieżka, która ułatwia poznanie warstw gleby i runa lasu. Na jej trasie, która meandrując wspina się na szczyt wzniesienia, znajdować się będą chatki ziemne, a także miejsca obserwacji częściowo odsłoniętych korzeni drzew – mówi Joanna Bloch-Orłowska z Leśnego Ogrodu Botanicznego w Maszewie.
 
Z kolei „Szlak Alicji w zaczarowanym lesie” będzie prowadził przez miejsca pozwalające spojrzeć na las z odmiennej perspektywy w makro i mikroskali, a także przejść przez drewniano-kamienny labirynt – dodaje Joanna Bloch-Orłowska.

Po drodze na turystów czekać będą liczne atrakcje. Na Szlaku w korzeniach drzew będzie można zobaczyć profile glebowe, dowiedzieć się o powiązaniach roślin, zwierząt i grzybów z glebą, ale także o  dawnym i obecnym wykorzystaniu różnych elementów lasu przez człowieka. Z kolei na Szlaku Alicji znajdą się powiększone modele roślin i zwierząt, trudnych na co dzień do obserwacji ze względu na swoje niewielkie rozmiary. Z kolei w labiryncie zmysłów podziwiać będzie można rośliny różniące się pokrojem, fakturą liści czy zapachem – opowiada Joanna Bloch-Orłowska.

Ze Szlaku w koronach drzew będą mogły skorzystać zarówno osoby starsze, jak i rodziny z dziećmi. Zaś Szlak Alicji w zaczarowanym lesie zostanie zaprojektowany ze szczególną myślą o  najmłodszych. Ich otwarcie planowane jest na jesień 2017.

„Tym którzy odważnie realizują marzenia”
Napisy na gdyńskim PPNT zmienią opiekuna
„Mały Książę” na 60. urodziny szkoły
Zobacz niezwykłe portrety #zGdyni
Konsultacje społeczne na Dąbrowie rozpoczęte