Gdynia coraz bardziej rodzinna

Długi majowy weekend zbliża się wielkimi krokami. Jeśli nie macie jeszcze pomysłu jak spędzicie ten czas, podpowiadamy…w Gdyni na pewno nie będziecie się nudzić. W tym roku majówkę w Gdyni rozpoczniemy już w kwietniu. Sezon zainauguruje uruchomienie nowej gdyńskiej fontanny na placu Kaszubskim. Zapraszamy w piątek 28 kwietnia o godz. 21.00. Projekt Gdynia Rodzinna cieszy się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem wśród gdyńskich rodzin, a także wśród partnerów miasta wspierających tę inicjatywę. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta pani Beata Szadziul, pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. rodziny, podsumowała realizację projektu za 2016 rok.

”Gdynia od wielu lat realizuje i wspiera inicjatywy, które sprzyjają dobremu funkcjonowaniu rodziny w zakresie edukacji, kultury, sportu, pomocy społecznej, zdrowia i wielu innych dziedzin. Pod koniec października 2012 roku radni jednogłośnie przyjęli projekt Gdynia Rodzinna 2013-2018, obejmujący swoimi działaniami gdyńskie rodziny i dzieci do momentu ich usamodzielnienia. Jego celem jest m.in. inicjowanie i organizowanie imprez, wydarzeń kulturalnych, spotkań, warsztatów i projektów, a także wspieranie inicjatyw mieszkańców Gdyni oraz organizacji pozarządowych działających na terenie miasta” – wyjaśnia radna Miasta Gdyni Beata Szadziul, inicjatorka i koordynatorka programu.

Priorytetowym założeniem projektu jest m.in. wyrównywanie szans, dlatego też we wrześniu 2016 roku, obok Karty Gdynia Rodzinna, wprowadzona została również Karta Gdynia Rodzinna Plus, uprawniająca gdyńskie rodziny z co najmniej trojgiem dzieci do bezpłatnych podróży komunikacją miejską na liniach zwykłych po terenie Gdyni.

Kontynuowano także program „Piaskownica”, polegający na przebudowie istniejących placów zabaw i budowie nowych, zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli dla wszystkich – dla dzieci zdrowych i dla dzieci z różnymi dysfunkcjami.

W przedszkolach oraz klasach "0" szkół podstawowych realizowano kampanię „Odprowadzam Sam”, i „Rowerowy Maj”. Celem obu działań promocyjno-edukacyjnych było zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym podczas codziennej drogi do szkoły/przedszkola oraz edukacja z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. W Gdyni prowadzona była także kampania społeczna „Miejsce Przyjazne Karmiącej Mamie” dzięki kooperacji Szkoły Rodzenia Macierzyństwo.org z Klubem Rodzica Naturalnie. W ramach tej akcji miejsca użyteczności publicznej, głównie restauracje i puby oznaczane były specjalną naklejką oznaczającą miejsce przyjazne karmiącym mamom.

Jednym z założeń projektu Gdynia Rodzinna jest również stworzenie przyjaznego klimatu dla rodzin. W tę funkcję idealnie wpisuje się wprowadzony 22 października do kalendarza świąt gdyńskich Dzień Rodzeństwa. W czasie jego obchodów powstało logo Dnia Rodzeństwa, odbyły się warsztaty rodzinne, został wyprodukowany spot reklamowy „Pierwszy dzień rodzeństwa”, zaprojektowano kartę pocztową oraz zakupiono okolicznościowy znaczek pocztowy z Poczty Polskiej z logo Dnia Rodzeństwa.
Natomiast w ramach wsparcia macierzyństwa i tacierzyństwa przekazano gdyńskim rodzinom uaktualnioną „Broszurkę dla mamy i taty” zawierająca najważniejsze informacje związane z rejestracją dziecka, klubami rodzica, żłobkami i innymi najważniejszymi kontaktami. Broszura dystrybuowana jest na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni oraz USC w Gdyni.

Na terenie Gdyni realizowane były także działania wspierające zdrowie m.in. program profilaktyczny skierowany do dzieci z zaburzeniami psychoruchowymi „Rośnij zdrowo” czy program szczepień profilaktycznych przeciw wirusowi HPV dla dziewczynek urodzonych w roku 2002.


Wyżej wymienione działania to tylko część zrealizowanych w 2016 roku priorytetowych założeń projektu, który z każdym rokiem coraz skuteczniej buduje wizerunek miasta przyjaznego rodzinom. Obecnie Gdynia przygotowuje się do przyjęcia kontynuacji projektu i zaproponowania kolejnych rozwiązań.Więcej informacji o projekcie Gdynia Rodzinna można znaleźć na stronie www.gdyniarodzinna.pl oraz www.facebook.com/GdyniaRodzinna

Gdynia wzorem w programie Dostępność Plus
Wyjątkowe urodziny Julki
"Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie"
Rozlicz PIT w Rivierze z pomocą urzędników!
Śródmieście się zmienia. Miej na to wpływ