Załoga statku Stena Saga uratowała rybaków

Nad ranem w środę 22 marca, w okolicach duńskiego wybrzeża, jeden z członków załogi dużego promu pasażerskiego Stena Saga, kursującego na linii Oslo (Norwegia) – Fredrikshavn (Dania), zauważył wystrzeloną w powietrze alarmową racę świetlną. Kapitan statku natychmiast podjął decyzję o przeprowadzeniu akcji ratunkowej, a także powiadomił odpowiednie służby poszukiwania i ratownictwa.

Zobaczyliśmy kilka wystrzelonych rac, a następnie dryfujący ponton. Niezwłocznie podjęliśmy decyzję o uruchomieniu szybkiej łodzi ratunkowej. Dzięki temu udało nam się udzielić pomocy dwóm rybakom, którzy znajdowali się w pontonie. Wcześniej byli zmuszeni opuścić swój kuter, który bardzo szybko nabierał wody i w końcu zatonął. – powiedział Johan Svanberg, kapitan promu Stena Saga. Rozbitkowie zostali podjęci na pokład Stena Saga, gdzie otrzymali suche ubranie i gorące napoje. Powiadomione przez załogę promu duńskie służby poszukiwania i ratownictwa wysłały na miejsce zdarzenia helikopter, który przetransportował rybaków z pokładu promu na obserwację do szpitala w Aalborg. Nie ucierpieli w wyniku zdarzenia a ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

- Bardzo dziękuję załodze za właściwie decyzje podczas prowadzenia akcji ratunkowej. Prawdopodobnie dzięki działaniom załogi statku Stena Saga udało się uratować życie dwóch osób. To świadczy o tym, że załogi statków Stena Line są doskonale wyszkolone. – powiedział Niclas Mårtensson, dyrektor zarządzający koncernu Stena Line.

O pieczy zastępczej na konferencji „Kierunek – dziecko”
Jak zadbać o seniorów? Uczą się od Gdyni
„Życie tętni otwartymi naczyniami” - akcja zdrowotna
W środę XLII sesja Rady Miasta Gdyni
„Elektra" Statkiem Roku