SKM rusza z remontami

130 mln to szacowany koszt inwestycji Szybkiej Kolei Miejskiej. Spółka ogłosiła harmonogram prac, które zaplanowała na najbliższe lata. Zmodernizowane zostaną przystanki, nowe oblicze zyska Dworzec Podmiejski. Powstanie też  Centrum monitoringu.

Dworzec Podmiejski przeznaczony do remontu, fot. Michał Puszczewicz

Inwestycja rozpoczęła się od remontów w Chyloni i na przystanku Rumia Janowo. Tam prace trwają od kilkunastu dni, a ich zakończenie jest planowane jeszcze w tym roku. Na przełomie 2018 i 2019 roku modernizacji zostaną poddane perony stacji Gdynia Orłowo oraz przystanku Gdynia Redłowo. Następnie w roku 2020 rozpoczną się równolegle remonty przystanków Gdynia Leszczynki oraz Gdynia Grabówek. Na samym końcu zostaną zmodernizowane perony Gdyni i Gdańska Stoczni.

Każdy z peronów będzie inny. Kształtem i architekturą nawiązywać będzie do charakteru miasta lub dzielnicy w której się znajduje. - wyjaśnia Maciej Lignowski prezes PKP SKM.

Nowe życie zyska budynek Dworca Podmiejskiego wraz z pomieszczeniami oraz przejściem podziemnym z budynku na peron. Planowana jest renowacja tarasów, zegara, podłóg, schodów i sufitów, drewnianych elementów wykończenia wnętrza, kamiennej posadzki, montaż oraz renowacja drzwi i okien, modernizacja toalet, wymiana nawierzchni w strefie wejścia do budynku, modernizacja przejścia podziemnego z budynku dworca na peron.

W ramach projektu zostanie zbudowane Centrum monitoringu zlokalizowane w budynku Dworca Podmiejskiego wraz z jego gruntowną modernizacją.

Wszystkie przystanki wyposażone zostaną w instalacje oraz urządzenia najważniejszych systemów związanych z działaniem informacji pasażerskiej i bezpieczeństwa, które zostaną zintegrowane i zsynchronizowane z nowym Centrum monitoringu.


Szacowany koszt inwestycji to 130 mln zł. Ponad 60 mln zł dofinansowania będzie pochodzić z Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i Regionalnego Programu Operacyjnego. 30 mln zł to wkład Funduszu Kolejowego.

fot. Michał Puszczewicz


Powstanie największy na świecie system rowerów elektrycznych
Gdyńscy gimnazjaliści najlepsi w województwie
248 mln na rozwój gdyńskiego portu
Dzień Muzealnika #wGdyni
Kibicujmy razem na Chwarznie-Wiczlinie!