Po osunięciu skarpy na Kamiennej Górze. Mieszkańcy z pomocą od miasta

Konstrukcja budynku przy ulicy Sędzickiego 22 nie została naruszona i mieszkańcy mogą powrócić do domu. Możliwe będzie to jednak dopiero po uprzątnięciu mas błota zalegających w przyziemiu oraz bezpośrednio na działce - taka jest decyzja Powiatowego Inspektora Budowlanego, który skontrolował teren po obsunięciu skarpy. Do czasu powrotu, miasto zapewniło poszkodowanym mieszkania, jeszcze dziś wypłacone zostaną specjalne zasiłki w maksymalnej wysokości.

Osuwisko na ul. Sienkiewicza, fot. Michał Puszczewicz

Dla trzech, trzyosobowych rodzin, które zostały poszkodowane w wyniku usunięcia skarpy, wynajęte zostały mieszkania, na razie na okres dwóch tygodni. Koszt najmu zostanie pokryty z budżetu miasta. Dodatkowo wypłacona zostanie jednorazowa pomoc finansowa w wysokości 6000 złotych na rodzinę. Dzieciom zaoferowana została pomoc psychologa. Poszkodowani nie skorzystali natomiast z oferty miasta dotyczącej ciepłych posiłków.
 
Zgodnie z obowiązującym prawem, obowiązek uprzątnięcia działki spoczywa na jej właścicielu. Mając jednak świadomość, że w tym przypadku czas odgrywa kluczowe znaczenie, miasto będzie starało się wesprzeć właściciela działki przy Sędzickiego 22 w jak najszybszym doprowadzeniu budynku do użytku, tym samym umożliwiając mieszkańcom powrót do ich domów.
 
Zgodnie z zaleceniem PINB, na fragmencie ulicy Sienkiewicza, obowiązuje całkowity zakaz ruchu samochodowego oraz pieszego. Według wytycznych geotechnika, wykonana zostanie specjalna palisada, która zabezpieczy przed ewentualnymi dalszymi osuwiskami. Prace w trybie interwencyjnym rozpoczął na prośbę Miasta Państwowy Instytut Geologii. Wyrwa mierzy około 14 metrów długości i 5 szerokości. Na chwilę obecną nieznane są ani koszty naprawy ani czas zamknięcia, podobnie jak nieznane są też przyczyny samego zdarzenia, które miało miejsce na prywatnych działkach a nie miejskim gruncie.    
 
Informacje na temat bieżącej sytuacji zostały przedstawione na popołudniowym posiedzeniu specjalnego miejskiego zespołu kryzysowego, powołanego w związku ze zdarzeniem, które miało miejsce wieczorem 23 lutego. Wcześniej zespół spotkał się jeszcze w czwartek wieczorem oraz w piątek rano.  
 
Przypomnijmy, w czwartek 23 lutego, tuż po godzinie 20.00, na dom mieszczący się przy ul. Sędzickiego 22 zsunęła się skarpa. Do wnętrza domu wpłynęła masa błota, zalewając 6 z 8 pomieszczeń najniższej kondygnacji. Ewakuowano około 15 osób, z czego 8 to mieszkańcy, a pozostałe osoby to goście wynajmujący pokoje w pensjonacie. Mieszkańcy, na własne życzenie, spędzili noc u swoich bliskich, natomiast czworgu gości pensjonatu miasto zapewniło nocleg.

fot. Michał Puszczewicz


Mocny gdyński akcent w programie Dostępność Plus
Gdynia wspiera walkę o dłuższe życie z cukrzycą
Mevo! Tak będzie nazywał się rower metropolitalny!
Spraw(dz)iły się na wiosnę – akcja zakończona sukcesem!
Jest pierwsze tegoroczne pisklę Bryzy i Bosmana!