Smog? Nie w Gdyni!

Smog, to słowo, które ostatnio „robi karierę" w mediach. Oczywiście zanieczyszczenie powietrza jest realnym zagrożeniem dla mieszkańców i środowiska. Na szczęście w Gdyni nie występuje, a gdynianie mogą cieszyć się dobrym a nawet bardzo dobrym stanem powietrza atmosferycznego. Każdy może samodzielnie kontrolować jego stan.

Smog występuje na skutek brak wiatru, oraz z przyczyn topograficznych, jak lokalizacja w niecce. Wówczas zgromadzą się zanieczyszczenia, w szczególności aerozole. Położenie geograficzne naszego miasta niemal wyklucza takie zjawisko. - Stan powietrza atmosferycznego w Gdyni jest dobry i bardzo dobry, Monitor Fundacji ARMAAG zainstalowany w holu głównym Urzędu Miasta Gdyni /fot. Dorota Nelkeco potwierdzają wyniki pomiarów Fundacji ARMAAG oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Gdańsku - mówi Bartosz Frankowski, naczelnik Wydziału Środowiska UM Gdyni.

Dobry i bardzo dobry stan powietrza atmosferycznego w Gdyni wynika z jednej strony z nadmorskiej lokalizacji, co skutkuje łatwością przewietrzania a także znacznie większemu niż w Krakowie czy Warszawie odsetkowi budynków wykorzystujących ciepło dostarczane u nas za pośrednictwem OPEC Gdynia Sp. z o.o., czy pochodzące z pieców gazowych. Jak podkreśla Frankowski, Gdynia realizuje "Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Miasta Gdyni na lata 2015 - 2020", którego jednym z celów jest poprawa jakości powietrza. - Od ponad 20 lat udzielmy wsparcia finansowego mieszkańcom, którzy zlikwidują piec węglowy i przyłączą dom lub mieszkanie do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zainstalują piec gazowy.

Wysokość dotacji wynosi nie mniej niż 1800 zł (w przypadku zmiany źródła energii z paliwa stałego na gaz), oraz nie mniej niż 3000 zł (w przypadku zmiany źródła energii z paliwa stałego na miejską sieć ciepłowniczą). Szczegóły dotyczące pozyskania dotacji dostępne są na stronie www.gdynia.pl/urzad/wydzialy/8022_68951.html oraz w Samodzielnym Referacie ds. Energetyki UM Gdyni, tel. 58 66 82 350

Monitor Fundacji ARMAAG zainstalowany w holu głównym Urzędu Miasta Gdyni /fot. Dorota NelkeMieszkańcy zainteresowani stanem powietrza atmosferycznego w Gdyni mogą na bieżąco śledzić jego wyniki na stronie  Fundacji ARMAAG, a także na monitorze zainstalowanym w holu głównym UM Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54.

fot. Dorota Nelke


Targi pracy, edukacji i przedsiębiorczości
W Gdyni trwa tydzień rodzinny
O lekkiej atletyce dla najmłodszych – Monika Pyrek Camp!
Gdynia solidarna z osobami z niepełnosprawnością
Gdynianka najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi