Rok 2016 w Gdyni

12 miesięcy 2016 roku zleciało w oka mgnieniu. Nie można jednak powiedzieć, że po tym okresie nie pozostał żaden ślad. W Gdyni, w trakcie jej jubileuszowego roku, sporo się zmieniło i dużo się działo. Otwarcie nowego żłobka Niezapominajka, rozpoczęcie przygotowań do Gminnego Programu Rewitalizacji, kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego, premiera musicalu Notre Dame de Paris... to tylko drobny wycinek życia naszego miasta. Więcej wydarzeń przypomina poniższy materiał.



Spośród zakończonych inwestycji warto przypomnieć tak przełomowe i innowacyjne jak projekt „Gdyńskie place zabaw na nowo". Jest to nie tylko zbiór zasad i kryteriów dla każdego nowo powstałego i remontowanego placu zabaw w mieście. Ich urzeczywistnieniem jest otwarty przy zbiegu ulic Śląskiej, Warszawskiej i Witomińskiej, nowoczesny plac zabaw. Jego projekt powstał m.in. we współpracy ze specjalistami zajmującymi się rehabilitacją dzieci i młodzieży oraz pracownikami i uczniami okolicznego Zespołu Szkół Specjalnych nr 17. Wśród rozwiązań i zabawek znalazły się tam m.in. syntetyczna, amortyzująca upadek nawierzchnia, specjalne huśtawki i karuzele (z wygodnymi siedziskami), szeroka zjeżdżalnia, trampoliny, zabawki oddziałujące na zmysł wzroku i dotyku, ścieżka fakturalna i inne. Wartość przebudowy to 487.00 zł. Co więcej, od teraz wszystkie budowane od nowa lub remontowane place zabaw w mieście będą realizowane zgodnie ze standardami dostępności.

Od września całkowicie nową halą sportową cieszą się uczniowie VI LO przy ul. Kopernika. Inwestycja objęła budowę sali gimnastycznej z łącznikiem, przyłączami, zagospodarowaniem terenu oraz przebudowę sieci ciepłowniczej. Budynek sali gimnastycznej ma ponad 3 700 m kw powierzchni i kosztował ponad 7.000.000 zł. Nowy obiekt sportowy do dyspozycji maja także uczniowie SP nr 34 przy ulicy Cylkowskiego. Na boisku o wymiarach 27 m na 48 m znajduje się nawierzchnia ze sztucznej trawy i bramki 5m x 2m. Obiekt jest też wyposażony m.in. w schody terenowe, odwodnienie boiska wraz z drenażem i instalację pod przyszłe oświetlenie i monitoring. Koszt inwestycji wyniósł blisko 450.000 zł.

W grudniu w mieście pojawiły się jeszcze dwa nowe obiekty. Choć ukończone w podobnym czasie, spełniają zupełnie inne zadania. Pierwszym z projektów jest budowa fontanny i rewitalizacja placu Kaszubskiego. Warta blisko 1.300.000 zł fontanna to nie tylko 30 dysz, które tryskają wodą z poziomu chodnika, ale dodatkowo słupy wody będą podświetlane różnymi kolorami. W sezonie zimowym włączana jest barwna iluminacja przylegającego terenu zielonego. Tuż przed świętami z nowo wybudowanej pętli na Fikakowie ruszyły długo wyczekiwane trolejbusy zasilane energią z baterii. Dzięki tej nowince technicznej, nie trzeba było budować kosztownej trakcji elektrycznej. Pojazdy podnoszą szelki dopiero na ulicy Wielkopolskiej. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 1.200.000 złotych.


Majówka po gdyńsku
Gdyńskie Centrum Zdrowia oficjalnie otwarte
Znamy już wykonawcę zabezpieczeń na Kamiennej Górze
Poznaj z nami najciekawsze trasy rowerowe Gdyni!
Gdyńska architektura od podszewki